Sivas Gezi Rehberi

Merhaba,

Ramazan’ın ilk günlerine denk gelen 27-29 Mayıs tarihlerinde Sivas’taydım. İstanbul’dan sabah uçuşuyla oraya ulaştım. 7-8 sene önce Adana’daki bir etkinlikte tanıştığım arkadaşın evine gittim direkt. İlk etapta Sivas’ta gezecek pek bir yer olmadığına beni inandırarak uyumama sebep oldular. 🙂

Öğleden sonra 2-3’e kadar uyuduktan sonra uyanıp kahvaltımızı yaptık. Kahvaltı sırasında nereye gidelim diye düşünürken şelalelerin bulunduğu Sızır’a gitmeye karar verdik. Sızır, Sivas’ın 130km kadar güneybatısında bulunuyor. Oraya tabi ki otostop ile ulaştık. Sızır şehrine ulaştığımızda dikkatimizi çeken ilk şey yavaş ilerleyen araçlar oldu, dolmuş taksi farketmiyor, millet 20 km/h’nin üzerine çıkmıyor.  🙂

Şelalede bir süre oyalandıktan sonra alabalık tesisine gidip balık yedik. 70-80 lira tutan fiyatı allem kallem ederek 30’a düşürdük. Ordan çıkıp sağanak yağış altında otostop ile Sivas’a döndük.

Ertesi gün yine öğleden sonrayı bulan uyuma maceramızın ardından şehir merkezini dolaşmaya karar verdik. İlk olarak aynı noktada bulunan Şifaiye, Çifte Minareli ve Buruciye Medreselerini dolandık. Medreseler içerisindeki tarih yıkılarak cafelere ve incik boncuk satılan mekanlara dönmüş durumda. Pek bir hikaye bırakılmamış anlayacağınız.

Medreselerden ayrılıp hemen karşılarında bulunan, onarımı yeni tamamlanmış ancak iç dizaynı henüz tamamlanmamış olan Sivas Kongresinin yapıldığı binayı dolaştık. İç dizaynı tamamlandıktan sonra oldukça etkileyici olacağına inandığım müzeyi gezmenizi öneririm.

IMG_1149

Müzeden ayrılıp Tarihi Taşhan Çarşısına gidip çaylarımızı yudumluyoruz, içerisinde bulunan aslanlı çeşmeden su içebilirsiniz.

Burdan da ayrılıp minaresi eğik olan Ulu Camii’ne gidiyoruz. Onarımı sırasında bulunan inşa ve onarım kitabelerine göre 1196-1197 yıllarında yapıldığı biliniyor. Eğik minaresinin yaz-kış aylarından eğiminin artıp/azaldığı söyleniyor.

IMG_1150

Camii’den sonraki durağımız Kızılırmak’ın geçtiği 18 adet gözü olan Eğri Köprü. Selçuklular döneminde inşa edilen köprünün estetiği etrafına yapılan binalar dolayısıyla bozulmuş.

Köprünün etrafında biraz vakit geçirdikten sonra şehrin tamamını kuşbakışı görebileceğimiz Yukarı Tekke’ye geçtik. Orda bulunan Abdülvehhâb Gâzî türbesini dolaştıktan sonra Sivas Köfte yemek üzere sanayide bulunan lokantaye geçip gezimizi tamamladık.

Gezi sırasında en çok üzüldüğüm nokta Divriği’de bulunan Ulu Camii’yi tadilattan dolayı dolaşamamış olmaktı, tadilatın bir 4-5 yıl kadar daha devam edeceği söyleniyor. Son olarak videomuzu da izlerseniz seviniriz, sonraki gezide görüşmek üzere.

don’t be afraid, take the roads with GumsN’Shoes.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: