Yeni Başlayanlar için Birkaç Tavsiye | Some Advıces for the Begınners

Click here to read the post in English.

TURKISH

Merhaba,

Öncelikle seyahat etmesini seven biriyseniz aşağıda vereceğim adresleri iyi bilmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Çok fazla seyahat edenlerin en büyük sıkıntısı yol parası ve otel parasıdır kuşkusuz. Bu yüzden otostop ile bir yerlere gitmeyi ve orada hiç tanımadığım insanların evinde kalmayı tercih ediyorum. 🙂

YOL
Otostop için takip etmeniz gereken site; Hitchwiki, hangi şehirde hangi noktada durmanız gerektiğini yine o noktadan otostop çekmiş olanlar belirtiyor.

Yine bir yerlere gitmek istediniz ve yol parası biraz fazla geldi ancak otostop da çekmek istemiyorsunuz, o zaman Blablacar ve Boleia sitelerinde o yolu en ucuz ulaşım aracından bile daha ucuza götürecek kişileri bulabilirsiniz, yine referanslar mevcut. Yalnız Türkiye’de pek kullanışlı olduğunu söyleyemeyeceğim. Türkler de Ucuzagidelim sitesini kurmuşlar aynı işlev için, dediğim gibi pek kullanışlı değil.

Akıllı telefonunuzda offline harita bulundurmayı unutmayın. Benim denediklerim arasında en iyisi maps.me. Şehirler en ince ayrıntısına kadar detaylandırılmış. Gitmeden önce gideceğiniz ülkenin haritasını uygulama içerisinde indirmeyi unutmayın.

KONAKLAMA
Tanımadığınız insanların evinde kalmanızı sağlayacak site; Couchsurfing, herhangi bir şehire gitme planını yazıyorsunuz ve karşınıza o şehirde yaşayan insanların profili çıkıyor, istediğiniz birine mail atıyorsunuz ve kabul ediliyorsunuz. Bu insanlara nasıl güvenirim dediğinizi duyar gibiyim, daha önce bir kişinin evinde kalanlar o kişiye referans olabiliyorlar. yani birinin profiline girdiğiniz zaman o kişinin yanında kalanlar tarafından referans bırakıldığını görecek ve kolayca güvenebileceksiniz. Örneğin; Ben :). Bunun dışında Trustroots ve beWelcome da deneyebilirsiniz.

Yine işlevi aynı ancak ücret karşılığında evini açan kişileri bulabileceğiniz siteler de var; Airbnb. Hotellerden daha ucuza birilerinin evinde kalabilir hatta birkaç aylığına kiralayabilirsiniz.

UÇAK BİLETİ
Yok arkadaş ben gittiğim yere paramı verir giderim hatta uçağa biner giderim diyorsanız, Skyscanner ve Drungli en azından gideceğiniz yere sizi en ucuza götürecek fiyatları bulur.

SOSYAL AĞLAR
Facebook üzerinden de , bu tarz işlevlere sahip gruplar bulabilirsiniz;
CouchTurkeyCouchsurfing, Hitchhiking, Hitchgathering, EVS, EVS Turkey, Interrail

Son olarak bu konudan tamamen bağımsız, kartpostal sevdalısı iseniz Postcrossing sitesinde kartpostal yollayıp alabileceğiniz insanları bulabilirsiniz.

Görüşmek üzere 😉

 don’t be afraid, take the roads with GumsN’Shoes.

ENGLISH

Hi,

I’ll give some advice for those whom into a traveling.

Surely the greatest nuisance for travelers are the fees spent for transportation and accommodation. Therefore, I would love to hitchhike and staying in unknown people’s couch during my traveling.

TRANSPORTATION
For those who like hitchhiking should follow Hitchwiki which shows the hiking point where people already hitchhiked and lets you know which point is easier to find a car.

There are some other options for travelers don’t want to hitchhike like Blablacar and Boleia which give the opportunity to find drivers to go anywhere with less fee of any of transportation vehicle. People who already took a drive with the help of these websites may leave a reference if you say that how you would trust these people.

Don’t forget to have an offline map on your smartphone. The best one among the map applications I have tried was maps.me. It seems greatly detailed and shows the places 90% correctly. You, by the way, have to download the country/city map and then use it offline.

ACCOMMODATION
Couchsurfing will come up to you when you want to stay in strangers houses. You are sharing your plan of traveling in any city and it shows the people who live there. You can message any of them, and the one who feels available to host you would surely take you their home. A reference model also works here. For instance: Me 🙂 Trustroots and BeWelcome come up as other options have the principle of Couchsurfing.

Otherwise, you can find people who take a small fee in return for staying their houses. It’s sometimes cheaper than a hotel.

AIR TICKET
Skyscanner and Drungli allow you to find the cheapest ticket for you arriving point. Drungli lets you screen the map and shows you the cheapest places in a random date.

SOCIAL NETWORKS
You can find groups in Facebook work similarly;
CouchTurkeyCouchsurfingHitchhikingHitchgatheringEVSEVS TurkeyInterrail

Finally -off topic- if you are nuts about postcards Postcrossing its a cup of tea for you.

don’t be afraid, take the roads with GumsN’Shoes.

So long. 😉

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: